Zenová meditace: Umění 'jen sedět'

V srdci Zenové meditace leží praxe známá jako Zazen, což v překladu znamená „jen sedět“. Tato forma meditace není jenom o ztišení mysli – je to cesta k poznání sebe sama a k propojení s hlubšími vrstvami vědomí. Při praxi Zenové meditace se nemusíte snažit dosáhnout nějakého specifického stavu mysli nebo vizualizace. Místo toho je cílem ponořit se do prostého aktu bytí – sedění bez očekávání.

Začínáme vyhledáváním klidného prostoru, kde můžeme praktikovat Zazen meditaci. Jednoduchost prostředí odráží jednoduchost praxe, kde sedíme v tichu, obvykle s očima otevřenými, zaměřenými do dálky na nízký bod. Toto uspořádání pomáhá udržet pozornost a soustředit se na přítomný okamžik – základní kámen Zenové meditace.

Jednou z klíčových charakteristik Zenové meditace je její přístup k dechu. Místo sledování nebo kontroly dechu, jak je to běžné v jiných formách meditace, v Zazen meditaci necháváme dech, aby plynul přirozeně. Tímto způsobem se učíme soustředit se a zůstat zakotveni v přítomném okamžiku bez toho, abychom byli rozptylováni našimi myšlenkami nebo vnějším prostředím.

Kromě fyzického posezení a pozorování dechu, Zenová meditace často zahrnuje práci s Koanem – záhadou nebo otázkou, která nemá logickou odpověď. Práce s Koanem může vést k hlubokým prozřením a posílení vaší meditační praxe.

Pro ty, kteří hledají cestu k hlubší duchovní praxi nebo chtějí prozkoumat meditaci jako nástroj pro uvolnění stresu, Zenová meditace nabízí jednoduchý, ale silný přístup. Ať už jste začátečník nebo pokročilý praktikant, Zazen meditace nabízí prostor pro růst a sebepoznání.

Při průzkumu Zenové meditace, je důležité pamatovat, že jako každá forma meditační praxe, i tato vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Každá minuta strávená v tichém posezení nás může přiblížit k hlubšímu porozumění naší mysli a srdce.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?