Tento desetidílný online kurz jsem vytvořila pro své klienty na míru. Jde o tzv. startér pro efektivní spolupráci, seberozvoj a harmonizaci své mysli. Všemi lekcemi, ve kterých se učíte praktické mindfulness techniky a jejich využití, vás provedu já osobně. Jako psychoterapeutka a certifikovaná lektorka mindfulness a meditací a jako člověk, který téměř rok pobýval mezi domorodci a mnichy v buddhistickém himálajském království Bhútán, jsem sesbírala to nejvhodnější ze své praxe a poznání a přetavila to ve vysoce účinný meditační a mindfulness kurz. Znalosti nabité v tomto kurzu vám již zůstanou a jednotlivé techniky a dovednosti pak můžete praktikovat denně k zvýšení vaší kvality života a osobního pocitu štěstí.
Mindfulness a meditační kurz zvyšuje životní pohodu, harmonii, nesoudící vědomí a prožitky štěstí. Redukuje stres, úzkosti, podrážděnost, chronické bolesti a traumata. Pozitivní vliv má tak na tlak, spánek, paměť a civilizační choroby.
Zjednodušeně řečeno, za stále známějším pojmem minduflness se neskrývá nic jiného než právě žitá přítomnost a harmonie mysli. Čtete tento text, ale ve vaší mysli brouzdáte od myšlenek na obsah ledničky k večernímu programu televize? Pak děláte pravý opak mindfulness. Soustředíte se na tyto řádky a nenecháte se ničím vyrušovat? Pak zažíváte jeden z příkladů mindfulness.
Mindfulness je vlastně západní verze meditace bez důrazu na spirituální složku. Zatímco meditace je stará minimálně pět tisíc let a má velký duchovní význam, mindfulness neboli všímavost vznikla teprve před padesáti lety a je uzpůsobena světu, ve kterém žijeme. Zaměřuje se na redukci stresu, úzkosti, ale i na zvýšení harmonie, nesoudícího vědomí a prožitků štěstí. Shrnuto a podtrženo, v Mindfulness a meditačním kurzu si přijdou na své všichni bez ohledu na jejich vyznání.
Jako psychoterapeutka a lektorka Mindfulness a meditačního kurzu mohu říci, že jedno druhé skvěle doplňuje, ale netvrdila bych, že jedno druhé zcela nahrazuje. Sami na sobě se sice můžete snažit aplikovat psychoterapeutické a mindfulness postupy, ale s mnou odbornou pomocí to půjde patrně efektivněji, rychleji a jednodušeji. Nesmíme zapomínat na to, že principy mindfulness si neseme v sobě a záleží na hloubce napojení na sebe sama.
S mindfulness je to stejné, jako s jakoukoliv jinou dovedností, kterou se učíme. Někomu půjde rychleji, někomu pomaleji. Začátky bývají těžké, myšlenky poskakují ze strany na stranu a člověk zjišťuje, jak těžké je se chvíli soustředit na přítomnost – třeba jen na svůj dech a tělesné vjemy. Čím více mindfulness praktikujeme, tím jednodušeji se do tohoto stavu dostaneme a setrváme v něm. Například buddhistické mnichy považuji za mistry mindfulness a jsem vděčná za to, že jsem se od nich mohla toho tolik naučit. Pokaždé jsem třeba žasla nad tím, jakou mají užasnou paměť. Cokoliv jsem jim řekla, to si pamatovali. Říkala jsem si, jak je to možné. Odpověď se dostavila vzápětí. Uvědomila jsem si, že žijí v přítomnosti.
Uvedu zde pár z mnoha příkladů. Podrobněji se o mindfulness a meditacích dozvíte v mém praktickém online Meditačním a mindfulness kurzu, ve kterém se postupně věnujeme efektivním technikám, které učí, jak ovládnout a harmonizovat svou mysl a jak zvýšit pocit osobní spokojenosti.
Příklady:
Až vám něco udělá radost, vychutnejte si přítomné štěstí pořádně a do hloubky. Nepřecházejte danou situaci mávnutím ruky. Je jedno, jak velká událost to bude.
Až se budete sprchovat, bez dalších myšlenek vnímejte jen své tělo a jeho spojení s vodou, která po něm stéká.
Až si budete chtít minutu odpočnout od práce, pohodlně se usaďte, narovnejte záda, zavřete oči a jen chvíli vnímejte svůj hluboký nádech a výdech. Myšlenky, které přijdou, jen nechte láskyplně odejít.
Bhútán je buddhistické království, ve kterém jsem nějakou dobu žila a zkoumala štěstí místních obyvatel. Je to země, do které jsem se bezhlavě zamilovala a která žije principy mindfulness, aniž by si z toho místní obyvatelé dělali hlavu. Zde je krátký příběh, který vás vtáhne do přítomnosti:
Vycvičená evropskými školami, přijela jsem do Bhútánu a nevěděla si rady – kde bydlet, kde sehnat západní potraviny a jak se přepravovat.
„Kristýna, you think a lot,“ říkal mi taxikář Pema, když jsem mu líčila moje starosti s bydlením.
„A to vy Bhútánci myslíte málo nebo co?“ zeptala jsem se v žertu.
„Rozhodně míň než ty!“ odvětil Pema důrazně. Já na něj jen překvapeně zírala… „Minulost už nezměníš, takže nemá cenu se jí zabývat. Budoucnost zatím neexistuje a možná ani nebude, takže ji taky nemusíš řešit. Podstatné je žít tady a teď. Opravdovost je pouze v přítomném okamžiku,“ vysvětlil mi Pema princip bhútánského, a zároveň buddhistického, myšlení.
Od té chvíle jsem se v Bhútánu s mindfullness nastavením setkávala všude a u všech. Akorát tomu tak nikdo neříkal.
Bhútánci mě naučili, že k tomu, abych byla šťastná, nepotřebuji mnoho. Sami často bydleli v chatrných dřevěných domcích, ve kterých ale za žádnou cenu nesměl chybět oltářní pokoj. Zajímavé bylo, že žádný z respondentů si nestěžoval na svůj život. V Bhútánu jsem také pochopila, že se stačí umět radovat, zbytečně nesoudit a být vděčný za to, co máme. Nenasytná touha je nekonečná a štěstí nikdy nepřinese.
Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.