Genetika a biologické faktory spojené s úzkostí

…aneb co nemůžeme ovlivnit

Vědecký výzkum neustále odhaluje, že naše genetika a biologie hrají významnou roli v tom, jak se vyvíjíme a jak se cítíme. Stejně tak je tomu i u úzkosti. Existuje řada důkazů naznačujících, že genetické faktory a biologické mechanismy mohou hrát klíčovou roli ve vzniku a projevech úzkosti.

1. Genetika a úzkost:

Studie na jednovaječných a dvojvaječných dvojčatech ukazují, že genetika může být zodpovědná za až polovinu sklonu k úzkosti. To znamená, že pokud máte v rodině někoho s úzkostnými poruchami, máte vyšší pravděpodobnost, že budete mít sklon k úzkosti i vy. Specifické geny spojené s úzkostí zatím nebyly jednoznačně identifikovány, ale výzkum naznačuje, že různé genetické varianty mohou ovlivňovat citlivost na stres a způsob, jakým reagujeme na různé situace.

2. Biologické mechanismy:

Biologické faktory, jako je chemická rovnováha v mozku a hormonální reakce, také sehrávají důležitou roli v úzkosti. Některé úzkostné poruchy jsou spojeny se změnami v konkrétních neurotransmiterech, jako je serotonin, noradrenalin a GABA, které regulují náladu a stresovou reakci. Poruchy v těchto systémech mohou přispět k vzniku úzkosti.

3. Neurologické faktory:

Mozek má také svůj podíl na úzkosti. Limbický systém, zahrnující amygdalu a hipokampus, je klíčový pro zpracování emocí a paměť. Úzkost může být spojena s nadměrnou aktivací amygdaly, což způsobuje přehnanou reakci na strachové podněty. Tato nadměrná aktivace může vést k opakovanému vnímání nebezpečí, i když reálné nebezpečí neexistuje.

I když jsou genetické a biologické faktory důležité, nejsou jedinými příčinami úzkosti. Projev úzkosti je často důsledkem kombinace genetických dispozic, životních zkušeností, prostředí a osobnostních faktorů.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?