Jak se zbavit vtíravých myšlenek a nakopnout se pozitivním směrem

…aneb jak vyzrát na OCD

Pohled psycholožky, psychoterapeutky a mindfulness lektorky Mgr. Kristýny Tronečkové

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je něco, co do určité míry postihne během života řadu z nás. Drobný náznak takového chování si možná pamatujete z dětství, kdy jste na chodníku nesměli šlapat na čáry, aby se nestalo „něco zlého“. Nutkavé myšlenky vedou k nutkavým činům. Pokud ale dokážeme zkrotit svou mysl, dokážeme také zatočit s OCD. Jak tedy vyzrát na obsedantně kompulzivní poruchu, která vám možná znepříjemňuje život?

I když práce s OCD bývá během na dlouhou trať, zde vám poskytnu 5 rad pro Váš úspěšný start:

1. Netlačte na pilu

Snažíte se usilovně zbavit se vtíravých myšlenek, a přitom máte pocit, že ty „mrchy“ ještě víc nabývají na intenzitě? Inu, je to logické, neboť to, čemu věnujeme energii roste. A platí to obecně, od myšlenek až po činy. Z toho vyplývá, že čím víc budeme na myšlenky tlačit, ať jdou pryč, tím víc na nás budou útočit. Zákon akce a reakce 😊. S laskavostí a úsměvem jim tak můžete sdělit, že teď není jejich čas a že je již k ničemu nepotřebujete.

2. Zaměstnejte si hlavu

Stává se vám, že se se začnete nudit a z nudy potom vykonstruujete bludné domněnky a obavy? V případě, že máme mnoho prostoru a nevíme si rady, co s tím, naše mysl se chce zabavit. Zabavte ji užitečnějším obsahem, který nebude zbytečně plýtvat vaší energií. Ono i pověstné loupání brambor jako lék na některé problémy může občas pomoct.

 

3. Změňte své rituály

Co takhle místo ranního opakovaného kontrolování vypnutého sporáku, vytáhnuté žehličky a kulmy věnovat trochu času jógovému cvičení? Před odchodem do práce se vám tak může podařit vyměnit nutkavé ujišťování za klid mysli. To je jeden z mnoha příkladů toho, jak nefunkční rituály můžete efektivně nahradit těmi užitečnými.

4. Vytvořte si výzvy

Ano, je to tak. Vytvořte si odškrtávací seznam výzev, kam se chcete posunout ve vašich nutkavých myšlenkách a činech. Začněte pomaloučku, polehoučku. Vyvarujte se na začátku příliš velkého sousta. Každý malý dílčí úspěch je ukazatelem té správné cesty ke štěstí a ke svobodné mysli.

5. Zaznamenávejte si progres

Pište si dopodrobna veškeré vaše úspěchy a pokroky v tom, jak zvládáte zkrotit vaše nevítané myšlenky a činy. Procházejte si s láskou pravidelně tento záznam a nezapomínejte u toho prožít vděčnost za to, kým jste. Radujte se i z drobných posunů kupředu.

6. Uvolněte mysl

A na konec to nejdůležitější a zároveň to nejtěžší… Zmínila jsem se o tom, jak je důležité si zaměstnat hlavu, aby neměla prostor se bavit konstruováním bizarních scénářů a myšlenek. To je pro začátek velmi zásadní a dalo by se to také nazvat první pomocí. Nadstavbou tohoto bodu je schopnost uvolnit, osvobodit a ovládat svou mysl, aby prázdnota mysli pro nás nepředstavovala hrozbu, ale naopak kýžený stav, ke kterému chceme dojít a ve kterém chceme setrvávat. To je cesta ke svobodě, harmonii a štěstí. Řeč tu je o mindfulness a meditacích, které ve své podstatě představují ten nejlepší trénink naší mysli.

 

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Nenechte svou mysl pobíhat ze strany na stranu jako neposlušného sousedovic psa na vodítku. Vycvičte ji, staňte se jejím pánem a nedovolte ji přijímat nechtěné obsahy. Osvoboďte se! Máte mnohem větší moc, než si myslíte.

Chcete to? Pokud ano, objednejte si již nyní můj unikátní desetidílný Mindfulness a meditační kurz, který jsem sestavila přesně pro vás na míru a který pomohl ke spokojenosti a harmonii spoustě mých klientů.

V každém díle se seznámíme prakticky i teoreticky s užitečnými mindfulness a meditačními technikami, které pak můžete jednoduše aplikovat do svého života a zatočit s OCD jednou pro vždy. Během téměř 10 hodin se efektivně naučíte zkrotit a osvobodit svou mysl a nastartovat se na pozitivní vlnu svého života. Osobně ručím za skvělé výsledky.

Pořiďte si Mindfulness a meditační kurz

Cena 6990 Kč

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?