Jak se liší OCD od běžné úzkosti a obav

…aneb jak poznat, že se něco děje

  1. Intenzita a trvání: Úzkost a obavy jsou běžné reakce na stresové situace a obvykle jsou krátkodobé. Naopak, obsedace a kompulze u OCD jsou výrazně intenzivnější, dlouhodobější a nepřirozené.

  2. Specifičnost: Úzkost a obavy jsou obecné a mohou se týkat různých situací. OCD je často spojeno s konkrétními obsedantními tématy a souvisejícími kompulzemi, jako je strach z kontaminace nebo potřeba pořádku.

  3. Nepřiměřenost: Lidé s OCD si uvědomují, že jejich myšlenky a chování jsou iracionální a nepřiměřené, ale nemohou je ovládnout. Úzkost a obavy jsou obvykle založeny na reálných rizicích.

  4. Funkcionalita: Úzkost a obavy nemusí výrazně ovlivnit každodenní život. OCD může znepříjemňovat a obtěžovat každodenní aktivity, až do té míry, že se některé úkoly nemohou plnit.

  5. Reakce na obsedace: Lidé s OCD obvykle pociťují nutkání provádět kompulze jako odpověď na obsedace. Úzkost a obavy nemusí vyvolávat potřebu specifických chování.

  6. Ovlivnění kvality života: OCD může mít závažnější dopad na sociální, pracovní a osobní život, zatímco běžná úzkost a obavy obvykle nebrání plnění běžných povinností.

Je důležité si uvědomit, že diagnózu OCD může stanovit pouze odborník a vyhledání vhodné léčby je klíčové pro úspěšné zvládnutí této poruchy.

 

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?