Definice a charakteristika obsedantně kompulzivní poruchy

…aneb úplné základy

 1. Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je duševní porucha charakterizovaná opakujícími se nechtěnými myšlenkami (obsedace) a následnými opakovanými rituálními či neúčinnými činy (kompulze). Tato porucha ovlivňuje myšlení, emoce a chování postižených, což může mít negativní dopad na každodenní život.

  Hlavní rysy obsedací:

  • Nechtěné, rušivé a opakující se myšlenky, které jsou často neodolatelné.
  • Pocity strachu, úzkosti nebo odpornosti související s obsedacemi.
  • Snaha potlačit nebo ignorovat obsedace, což vede k ještě většímu nepohodlí.

  Hlavní rysy kompulzí:

  • Opakované chování nebo mentální akce, které jsou použity k neutralizaci obsedací.
  • Kompulze mají za cíl snížit úzkost nebo zabránit vzniku katastrofických situací.
  • Kompulzivní chování přináší pouze dočasné uklidnění a není účinné na dlouhodobé zmírnění obsedací.

  OCD může být rozmanité a měnit se v průběhu času. Mezi běžné obsedace patří obavy z kontaminace, opakující se myšlenky na újmě, nutkání pořádku nebo agresivní myšlenky. Kompulze zahrnují například mytí, počítání, kontrolu, přesvědčování nebo opakování určitých slov.

  Porucha může výrazně ovlivnit každodenní život postižených a je důležité hledat vhodnou léčbu a podporu pro účinné zvládnutí OCD. Psychoterapie a farmakoterapie jsou osvědčenými metodami pro léčbu tohoto stavu a zlepšení kvality života.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?