Jaký je vztah mezi stresem a úzkostí

…aneb jak je rozpoznat

Stres a úzkost jsou dvě slova, která jsou často používána jako synonyma. Nicméně mají odlišné významy a mohou se projevovat různými způsoby. Pochopení vztahu mezi nimi nám může pomoci lépe rozpoznat, jak naše tělo a mysl reagují na různé situace.

Stres:

Stres je přirozená reakce na jakoukoli změnu nebo výzvu, která vyžaduje náš fyzický nebo duševní zásah. Může být jak pozitivní, tak negativní. Pozitivní stres nás může motivovat, připravit na soutěž nebo se snažit dosáhnout cílů. Negativní stres může být způsoben nejistotou, tlakem nebo nadměrným zatížením.

Když jsme ve stresu, náš organismus uvolňuje stresové hormony jako adrenalin a kortizol. Tyto hormony nás připravují na reakci „boj nebo útěk“. Fyzicky jsme v připravenosti na reagování na nebezpečí. Na krátkou dobu je tento stav pro tělo přínosný, ale dlouhodobý stres může mít negativní dopad na naše zdraví.

Úzkost:

Úzkost je emocionální stav spojený s pocity obav, nejistoty a nervozity. Může se objevit bez ohledu na konkrétní stresovou situaci. Zatímco stres je spíše krátkodobý a reakce na konkrétní událost, úzkost může být dlouhodobá a může se objevit i bez zjevného důvodu.

Vztah mezi stresem a úzkostí je takový, že dlouhodobý a nepřetržitý stres může přispět k rozvoji úzkosti. Když jsme opakovaně vystaveni vysokému stresu, může to vyčerpat naši odolnost a připravit půdu pro vznik úzkostných pocitů. Dlouhodobá úzkost naopak může způsobit, že budeme vnímat stresové situace intenzivněji a reagovat na ně silněji.

Je důležité se naučit rozpoznávat, když se stres začíná měnit v úzkost a když je třeba využít strategie pro snižování těchto nepříjemných emocí. Zvládnutí stresu a úzkosti může zahrnovat cvičení relaxačních technik, meditace, fyzickou aktivitu a podporu odborníka, pokud je to nutné.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?