Jak zvládnout stres

…aneb jak vždy vyhrát

Obsah

Stres nás potkává na každém rohu. Ať už je to stres z práce, stres ze vztahu, nebo stres z aktuálního světového dění. Pro některé je to dočasný nepřítel, pro jiné trvalý společník. Jak se tedy postavit stresu tváří v tvář a přitom zůstat stále sám sebou?

Akutní opatření: Jak zmírnit stres v krizových situacích

Svítilna v autě náhle bliká, šéf vám právě poslal nečekaný e-mail, nebo se blíží důležitý termín a vy máte pocit, že se toho musíte ujmout hned. Co dělat, když vás stres zasáhne rychle a nečekaně? Následující opatření vám pomohou zvládnout stres, a to rychle.

Dýchací cvičení

Nikdy nesmíme podceňovat sílu správného dýchání. Může to znít příliš jednoduše, ale několik minut hlubokého, klidného dýchání může zázračně snížit hladinu stresových hormonů v těle.

 • Technika 4-7-8: Dýchejte nosem po dobu 4 sekund, zadržte dech po dobu 7 sekund a vydechněte ústy po dobu 8 sekund.
 • Jednoduchá metoda nádechu a výdechu: Zhluboka se nadechněte nosem, zadržte dech na pět vteřin a pomalu vydechněte ústy. Opakujte několikrát.

Odpojení

Ve světě plném notifikací a nekonečných to-do listů je odpojení luxusem, který si nemůžeme dovolit ignorovat. Když cítíte, že stres stoupá můžete udělat například:

 • Digitální detox: Vypněte všechna zařízení a věnujte se něčemu, co vás baví. Může to být procházka, čtení nebo poslech hudby.
 • Zónu klidu: Najděte místo, kde můžete být sami se sebou, alespoň na chvilku. Tento prostor vám poskytne čas na reset a přehodnocení situace.

Pohyb

Je vědecky prokázáno, že fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, což jsou hormony štěstí. Ne, nemusíte jít běhat maraton. Stačí:

 • Rychlá procházka: Desetiminutová procházka může zázračně zlepšit váš duševní stav.
 • Střídavé stisknutí svalů: Začněte od nohou a postupně jděte výše, stiskněte každý svalový svazek na 5 sekund a poté uvolněte. Pomáhá to uvolnit napětí v těle.

Jak se uvolnit od stresu: návod na dlouhodobou úlevu

Stres je nepřítel, který neví, kdy má odejít. A protože se jen stěží může stát, že se stresu zbavíme úplně, je klíčové mít arsenál strategií, které nám pomohou vytvářet vnitřní klid. V této sekci prozkoumáme techniky, které vám mohou přinést dlouhodobou úlevu od stresu.

Masáže a aromaterapie

okud chcete dosáhnout okamžité a dlouhotrvající úlevy, masáže a aromaterapie mohou být vašimi dobrými přáteli.

 • Masáže: Je známo, že masáže mohou redukovat napětí ve svalech, zlepšit cirkulaci krve a podpořit celkové pohodlí. Pokud nemáte možnost navštívit profesionálního maséra, vemte svého kamaráda, najděte si na Youtube video návod a zkuste se masírovat navzájem!

 • Aromaterapie: Použití esenciálních olejů jako levandule, růže nebo eukalyptus mohou vytvořit relaxační prostředí. Stačí pár kapek do difuzéru a je vše připraveno.

Meditace a plné vědomí (Mindfulness)

Důkazy o účinnosti meditace a plného vědomí v boji proti stresu jsou nezpochybnitelné.

 • Meditace: Učí nás, jak pozorovat naše myšlenky a pocity bez posuzování. Dokonce i 5 minut denně může zlepšit vaši schopnost zvládat stres. Náš online meditační kurz je skvělým místem, kde začít!

 • Plné Vědomí: Tato praxe se zaměřuje na „zde a teď.“ Může být aplikována na jakoukoli činnost, od jídla po procházky. Naučte se, jak být přítomní, a stres bude mít menší šanci vás ovládnout.

Hudba a umění

Kreativita nám poskytuje únikovou cestu, která nás může odvést daleko od našich stresujících situací.

 • Hudba: Vědecké studie ukázaly, že hudba může zlepšit náladu, snížit stres a dokonce i zlepšit koncentraci. Vyberte si svůj oblíbený žánr a pusťte si pár skladeb.

 • Umění: Ať už malujete, píšete nebo se věnujete jiným formám umění, kreativní vyjádření je skvělým způsobem, jak se uvolnit a zapomenout na problémy.

 

Použití těchto technik ve vaší každodenní rutině může udělat zázraky ve vašem boji proti stresu. Každá osoba je jedinečná, takže klidně experimentujte a zjistěte, co pro vás funguje nejlépe. A pokud byste potřebovali více návodů a podpory, naše online sezení a meditační kurzy jsou vždy k dispozici.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?