Jak pohyb a správná strava mohou pozitivně ovlivnit úzkost

…aneb proč je dobré se o sebe starat

Fyzická aktivita a strava hrají klíčovou roli v celkovém zdraví a mohou mít významný vliv na úzkostné symptomy. Správný životní styl, zahrnující pohyb a vyváženou stravu, může podpořit duševní pohodu a snížit úroveň úzkosti. Zde jsou některé způsoby, jak pohyb a strava mohou pozitivně ovlivnit úzkost:

Pohyb:

  1. Uvolňování endorfinů: Při fyzické aktivitě se uvolňují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Tyto hormony mohou snížit stres, zlepšit náladu a pomoci zvládat úzkost.

  2. Zlepšení kvality spánku: Pravidelná fyzická aktivita může zlepšit kvalitu spánku. Nedostatek spánku může zhoršit úzkostné symptomy, takže dobrý spánek je klíčový pro celkovou pohodu.

  3. Snížení tělesného napětí: Pohyb a cvičení mohou pomoci uvolnit svalové napětí, které je často spojeno s úzkostí. Relaxované svaly mohou snížit vnímání úzkosti.

  4. Zvýšení sebevědomí: Pravidelný pohyb a dosahování cílů ve fyzické aktivitě mohou zvýšit sebevědomí a sebehodnocení, což může pomoci snižovat úzkostné myšlenky.

Správná strava:

  1. Ovlivnění mozkové chemie: Některé potraviny obsahují látky, které mohou ovlivnit mozkovou chemii a náladu. Například potraviny bohaté na tryptofan, který je prekurzorem serotoninu, mohou pozitivně ovlivnit náladu.

  2. Stabilizace krevního cukru: Jíst vyvážené a pravidelné jídlo může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi. Kolísavá hladina cukru může vyvolávat pocity úzkosti a podráždění.

  3. Podpora střevní mikroflóry: Některé výzkumy naznačují, že zdravá střevní mikroflóra může mít pozitivní vliv na duševní zdraví. Konzumace probiotik a vlákniny může podpořit zdraví střev a tím i duševní pohodu.

  4. Omezování stimulantů: Nadměrná konzumace kofeinu a cukru může způsobovat nervozitu a úzkost. Omezování těchto stimulantů může snížit nervovou excitaci.

  5. Vitamíny a minerály: Některé vitamíny a minerály, jako je vitamín D a hořčík, mohou mít vliv na duševní pohodu. Nedostatek těchto látek může zhoršit úzkost.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?