Definice úzkosti a vysvětlení jejího vzniku

…aneb co to vlastně je

Předtím než se ponoříme do hlubšího prozkoumání úzkosti, pojďme si nejprve ujasnit, co vlastně tato složitá emoce znamená. Úzkost není jen jednoduchý strach nebo nervozita. Je to komplexní emocionální stav, který může zahrnovat různé fyzické, mentální a behaviorální reakce.

Na základní úrovni můžeme úzkost chápat jako naše tělesnou a psychickou reakci na neznámé nebo potenciálně ohrožující situace. Je to reakce, která v našem těle spouští alarmový systém, známý jako „boj nebo útěk“. Když se cítíme ohroženi, naše tělo uvolňuje stresové hormony, jako je adrenalin, a začneme být ve střehu. Tento mechanismus byl kdysi životně důležitý pro naše přežití v přírodě.

S postupem času se však náš životní styl a výzvy změnily. Dřívější fyzické ohrožení, jako je setkání s divokým zvířetem, dnes nahrazují jiné faktory, jako jsou pracovní tlaky, sociální situace, ekonomické starosti a osobní očekávání. A právě tato moderní realita může vést k chronické úzkosti.

Naše mysl se může zamotat do kruhu negativních myšlenek a obav, které vedou k další úzkosti. Zkrátka, úzkost není pouhým nepříjemným pocitem. Je to reakce na stres, která může ovlivnit naše zdraví a pohodu, pokud nejsme schopni ji správně rozpoznat a zvládnout.

Tato složitost úzkosti nám ukazuje, že se nejedná jen o jednorázovou záležitost, ale o výzvu, se kterou se budeme pravděpodobně setkávat v průběhu celého života. Klíčem k jejímu pochopení a zvládnutí je prozkoumat, co stojí za tímto emocionálním stavem a jak můžeme aktivně pracovat na jeho regulaci.

Co mám teď dělat?!

Pokud chcete se mnou osobně konzultovat a pracovat psychoterapeuticky na svém seberozvoji, objednejte se ke mně na Pozitivně orientovanou psychoterapii a začněte důvěřovat své šťastné cestě životem.

Objednejte si online psychoterapii

firemni-psycholog-kristyna-troneckova

Vyplňte formulář a já se vám obratem ozvu

Kristýna mi opravdu pomohla, rozhovory s ní jsou velmi inspirativní. Navedla mě jak se na věci koukat z pozitivní stránky a stále na tom spolu pracujeme.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?