Tajemství nejšťastnějších národů

aneb 10 principů spokojenosti

Všichni chceme být šťastní, ale ne všichni toho umíme docílit. Na téma, jak směřovat svůj život k větší spokojenosti a osobní pohodě, se již několik let dotazuji v hloubkových rozhovorech lidí z různých koutů planety (více se dozvíte v mých knihách Cesty za štěstím). 

Co je tím receptem na štěstí pro vybrané národy světa, s nimiž trávím měsíce až roky a poznávám jejich životy a zemi?

Ač je štěstí nelehký koncept a pro každého může znamenat něco trochu jiného, existují určitá společná témata každé kultury a národa. Dvě ze zemí, ve kterých jsem žila a zkoumala životní spokojenost z mnoha úhlů pohledu, mají na ukazateli štěstí zvláštní postavení. Bhútán a Norsko jsou totiž státy, které můžeme z určitého pohledu označit za skutečně šťastné. Norsko se dlouhodobě umisťuje na předních pozicích dle kritérií Západního světa, kdežto Bhútán svou cestu razí skrze unikátní Hrubé národní štěstí, které udává chod celého státu.

Nahlédněte za oponu zemí hřmícího draka a půlnočního slunce a prozkoumejte hloubku tamního života a spokojenosti. Co má společného jedna z nejbohatších zemí světa s buddhistickým himálajským královstvím? Jak se žije v zemích, které proslavilo štěstí?

Odhalte jejich tajemství v 10 principech právě teď!

Tajemství bhútánského štěstí

1. Radost z mála

Bhútánci mě naučili, že k tomu, abychom byli šťastní, skutečně nepotřebujeme mnoho. Jsou to lidé, kteří ze svého rádi rozdávají, ačkoliv toho sami moc nemají. Dokážou se jednoduše nadchnout i z drobností a rádi svoje veselí sdílejí s celým širokým okolím. Bhútánci dobře vědí, že štěstí je tady a teď.

2. Síla ducha

Bhútán je malé himálajské království nasáklé tibetským buddhismem. Čistá síla této laskavé filozofie prostupuje do každé buňky tohoto národa. Duchovní život Bhútánců je vlastně ekvivalentem jejich kultury, mnoho hlubokých rituálů, meditací a modliteb udává chod běžného života. Chrámy je tato země doslova posetá. Mnišský život se často mísí s tím světským a vše tam funguje na základě principu jednoduchosti a nenásilnosti.

3. Sounáležitost

Rodina a komunita je pro Bhútánce jedním ze základních pilířů spokojenosti. Vazby mezi sebou pěstují hojně a lehce a ani cizinec v Bhútánu nikdy nezůstává dlouho bokem. Lidé nespěchají a umí si vychutnat přítomný okamžik. Každý má čas se zastavit, pobavit se se známými a zajít se pomodlit do lhakhangu (tj. chrám). Hrubé národní štěstí bych spíš přejmenovala na Sdílené národní štěstí.

4. Soucit

Jeden ze stěžejních elementů bhútánské, a tedy i buddhistické mysli. Místní obyvatelé rádi projevují soucit ke všemu živému. K ostatním bytostem chovají zvláštní úctu a respekt a nezáleží ani tak na tom, jestli jde o lidskou či zvířecí říši. Bhútánci věří, že být bezelstný a laskavý je klíčem k pokojnému a harmonickému životu.

5. Důvěra

Neodmyslitelným principem štěstí je pro Bhútánce také důvěra, a to jak ve svou komunitu a rodinu, tak i ve vládu a milovaného krále. V zemi se budete cítit velmi bezpečně a kde něco odložíte, tam to také najdete. A stejné to s důvěrou mají i Norové

Tajemství norského štěstí

1. Spojení s přírodou

Norsko oplývá úchvatnými přírodními scenériemi a Norové si toho jsou dobře vědomi. Pobyt v přírodě je pro ně každodenním chlebem. Zatímco Bhútánci navštěvují chrámy, Norové duchovní a meditativní prožitky zažívají v divočině. Jelikož Norové žijí úzce ve spojení s přírodou, vytvořili k této zálibě prostředky umožňující čas strávený v divočině prodloužit a zpříjemnit. Jsou to chaty. Taková hytta (tj. chata) je symbolem norské radosti a také vzdálenou metaforou nirvány.

2. Work–life balance

Norsko vzbuzuje klid a má pro mě ten správný rytmus. Společnost nefunguje tak zrychleně jako jinde v západním světě. Norové se většinou nesedřou v práci, ale klidně se uženou na běžkách. Svého volného času si cení a svůj život rozhodně nechtějí jen prosedět v kanceláři. Ví, že radost čeká na kopci s krásným výhledem na údolí a fjordy.

3. Síla těla

Norové milují pohyb v přírodě za každého počasí. Trocha námahy, deště ani vánice nikdy neuškodí, ba naopak otuží tělo i mysl. Jsou to šlachovití, fyzicky zdatní lidé zapálení do všemožných sportovních aktivit, jimž kraluje běžkování, ve kterém pravidelně vyhrávají světové šampionáty. Ne nadarmo jsem tak přisoudila této zemi atribut síly těla.

4. Radost z ticha

Stejně jako ostatní národy mají i Norové rádi pobyt ve společnosti a souznění se svou rodinou, o to výrazněji ale potřebují mít svůj vlastní prostor a svobodu. Stejně tak se chovají i k druhým, což možná vysvětluje jejich prvotní a zdánlivou odtažitost. Tak či tak, není nad to nasadit běžky a fičet zmrzlou zimní tichou krajinou, kde hodiny nepotkáte ani živáčka.

5. Důvěra

Stejně jako v Bhútánu, i v Norsku se lidé cítí bezpečně a společnost a vláda fungují ve vzájemné důvěře. Norové i Bhútánci jsou morálně zdatní lidé, což se odráží i v jejich společnosti. Norsko je sociálně uvědomělý, introvertní stát, který má však oproti Bhútánu jednu z nejsilnějších ekonomik na světě.

ZÁVĚREM

Jak tedy jednoduše popsat ono známé, a přitom tajemné slovo štěstí?

 

Inu, štěstí je stav, kdy život nebereme jako samozřejmost a kdy i malé radosti dokážeme povýšit na velké. Je to neutuchající schopnost žasnout a cítit vděčnost s každým nádechem.

A to není všechno! Nasajte hlubokou a strhující atmosféru nejen Bhútánu a Norska v knihách, které jsem pro vás napsala.

 

Chcete odhalit více tajemství a příběhů z Bhútánu, Izraele a Islandu? Kupte si knihu Cesty za štěstím a prožijte kouzlo těchto nezaměnitelných zemí a jejich obyvatel. A pro poutavé vyprávění o Norsku, Arménii a Číně sáhněte po druhém díle Cesty za štěstím 2. Do knih vám napíšu věnování a přibalím malý dárek 😊.

Pozitivně orientovaná psychoterapie je cestou jak rozvinout svůj potenciál, najít elán a pozitivní přístup k životu. Naučím vás, jak místo problémů vidět výzvu.

 

 

Chcete se dozvědět o novinkách jako první?